ورود ثبت

ورود به بخش کاربری

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار
  جمعه, 10 آذر 1396 ساعت 17:58

  جلسه اول - مقدمه، تاریخچه، درباره‌ی دوره

  نوشته شده توسط

  مقدمه

  MATLAB برگرفته از عبارت Matrix Laboratory (آزمایشگاه ماتریس) یکی از محبوب ترین زبان‌های برنامه ­نویسی امروز برای مهندسان و دانشمندان در سراسر دنیاست که با روش‌های گوناگون تجزیه و تحلیل اطلاعات‌‌ می تواند با مقادیر بی­شمار داده‌‌ها‌‌ نیز کارآمد باشند.

  MATLAB توسعه یافته توسط شرکت نرم افزاری‌ MathWorks است و یک محیط محاسباتی عددی چند کاربرده بوده و زبان برنامه نویسی مخصوص به خود را داراست. MATLAB به ما این امکان را می دهد تا عملیات محاسباتی ماتریس‌‌ها، ترسیم نمودار توابع و داده‌‌ها، پیاده سازی و اجرای الگوریتم‌‌ها، ایجاد رابط کاربری گرافیکی و برقراری ارتباط با برنامه‌های نوشته شده به زبان‌های دیگر را به سادگی انجام دهیم.

  MATLAB‌‌ برای یادگیری آسان است، چند منظوره و برای مهندسان و سایر حرفه‌‌ها‌‌ بسیار مفید است. MATLAB یک زبان خاص است که انتخاب خوبی برای نوشتن برنامه‌‌هایی با ابعاد متوسط ​​است که مسائل مربوط به کار با اعداد و محاسبات آن را حل می کنند. طراحی و ساختار زبان آن این امکان را برای نوشتن یک برنامه قدرتمند در تنها چند خط ایجاد می کند. این مسائل ممکن است نسبتا پیچیده باشند، در حالی که برنامه‌های  MATLAB که آنها را حل می کنند نسبتا ساده هستند. در نتیجه، MATLAB‌‌ در حوزه‌های متنوعی از علوم طبیعی و تقریبا تمام رشته‌های مهندسی استفاده می شود و به صورت گسترده در دانشگاه‌‌ها‌‌ و صنایع مورد استفاده قرار میگیرد.

  در سال 2017، MATLAB بیش از 2 میلیون کاربر فعال در سراسر دنیا از صنعت و دانشگاه دارد و کاربران MATLAB از زمینه‌‌‌های مختلف مهندسی، علوم محض و کاربردی و اقتصاد هستند. از این رو، زمینه یادگیری MATLAB‌‌ یک مهارت اجتناب ناپذیر در بازار کار امروز است.

  Matlab

  تاریخچه

  Cleve Moler که ریاست بخش علوم رایانه در دانشگاه نیومکزیکو آمریکا را بر عهده داشت، در اواخر دهه­ی 1970 میلادی شروع به توسعه­ی MATLAB کرد. او ابتدا آن را برای دانشجویانش طراحی کرد تا به LINPACK و EISPACK  از کتابخانه‌‌‌های نرم افزاری مهم آن زمان برای محاسبات عددی دسترسی پیدا کنند بدون آنکه نیاز به یادگیری زبان برنامه نویسی Fortran داشته باشند. MATLAB به سرعت و بسیار زود به سایر دانشگاه‌‌‌ها و مراکز آموزشی گسترش یافت و به عنوان یک برنامه قدرتمند در جامعه ریاضی شناخته و به کار برده شد. مولر در سال 1983 در دانشگاه استنفورد با  Jack Littleآشنا شد، و به عنوان یک مهندس و با شناخت پتانسیل کاری او به وی و Steve Bangert پیوست. آنها MATLAB را در C بازنویسی کرده و MathWorks را در سال 1984 به منظور توسعه آن آغاز و ادامه دادند. این کتابخانه‌‌‌های بازنویسی شده به نام JACKPAC شناخته می شوند. در سال 2000، MATLAB برای استفاده از یک مجموعه جدیدتر از کتابخانه‌‌‌ها برای کار با ماتریس‌‌‌ها با عنوان LAPACK بازنویسی شد.

  MATLAB ابتدا توسط پژوهشگران و متخصصان در زمینه مهندسی کنترل به عنوان رشته و تخصص اصلیJack Little  به کار گرفته شد اما به سرعت در بسیاری از زمینه‌‌‌های علوم دیگر گسترش یافت. در حال حاضر نیز در حوزه آموزش، به ویژه جبر خطی، تجزیه و تحلیل عددی، و... به کاربرده می­شود و در میان دانشمندان در زمینه­ی پردازش تصویر نیز محبوب و به خوبی شناخته شده است.

  mathworks

  درباره این دوره:

  این دوره، یک مجموعه آموزش برنامه نویسی رایانه­ای است که زبان و ابزارهای برنامه MATLAB  را آموزش می دهد و برای افراد در تمامی رده­ها از بدون تجربه تا افرادی که تجربه کمی در این زمینه دارند مناسب است.

  ما در این دوره به شما نشان دهیم چگونه MATLAB را به کار گرفته و خود را با زبان و نحوه عملکرد آن آشنا کنید. مشاهده خواهید کرد که MATLAB طور قابل توجهی متفاوت از سایر زبان‌های برنامه نویسی است که تا به حال با آنها آشنا شده اید. می آموزید چگونه از ابزار‌های موجود در آن استفاده نمایید، کدنویسی کنید، توابع جدید ایجاد و از برنامه خود اشکال­‌زدایی نموده، دانسته‌های خود را بهبود بخشیده و تکمیل نمایید.

  این دوره برای چه کسانی مناسب است؟

  این یک دوره مقدماتی برای دانشجویان مهندسی و سایر علوم مرتبط با ریاضیات است. با این وجود، برای دانش آموزان دبیرستانی و آنهایی که علاقه‌­­مند به برنامه نویسی هستند نیز مناسب است. به این مفهوم که هیچ پیش زمینه ای در ریاضیات و برنامه نویسی فراتر از آموخته‌‌‌های دوره­ی دبیرستان ندارد. دانش آموزان و دانشجویانی که این دوره برنامه نویسی مقدماتی را کامل می کنند، با مفاهیم کلی رایانه و ریاضیات آشنا می شوند، به درک مفاهیم کلی از برنامه نویسی می­رسند و پایه‌های استفاده از MATLAB را به طور کامل به دست می آورند.

  خواندن 55 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 01 بهمن 1396 ساعت 09:59
  © هر گونه کپی برداری و نشر غیر قانونی مورد پیگرد قانونی قرار می‌گیرد