ورود ثبت

ورود به بخش کاربری

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار
  پنج شنبه, 25 آبان 1396 ساعت 07:12

  جلسه صفرم (مقدمه)

  نوشته شده توسط
  این مورد را ارزیابی کنید
  (5 رای‌ها)

  مولتی روتور(multirotor) یا مولتی کوپتر (multicopter) چیست؟

  مولتی به معنای چند و روتور به معنای چرخان می باشد و مولتی روتور به پرنده های چند موتوره نسبت داده می شود مانند کوادروتور یا کوادکوپتر که به پرنده ی چهار موتوره و هگزاروتور یا هگزاکوپتر که به پرنده ی شش موتوره گفته می شود البته مولتی روتورهایی با تعداد 2،3،5 و ... موتور نیز داریم که زیاد رایج نیستند. رایجترین مولتی روتورها کوادکوپتر، هگزاکوپتر و اکتاکوپتر هستند که در بین این 3 نیز کوادکوپتر محبوبتر است که دلیل آن هم تعداد موتور کمتر و هزینه ساخت کمتر نسبت به هگزاکوپتر و اکتاکوپتر می باشد.

    

  کوادکوپتر (quadcopter)

   کوادکوپتر 1

  کوادکوپتر 2

  کوادکوپتر

  هگزاکوپتر (hexacopter)

  هگزاکوپتر

  هگزاکوپتر 1

  هگزاکوپتر 2

  اکتاکوپتر (ocacoport)

  اکتاکوپتر

   اکتاکوپتر 1

  اکتاکوپتر 2

  تفاوت مولتی روتور با هواپیما (Airplane) چیست؟

  مولتی روتورها عمود پرواز هستند این اصطلاح به این معنی است که می توانند بدون باند پرواز و در یک مساحت کوچک از زمینبلند شده (take off) و شروع به پرواز کنند و نیز می توانند در هوا معلق بمانند و یا اصطلاحا در آسمان هاور (hover) کنند، این ویژگی ها سبب شده که عمود پروازها بهترین گزینه برای تصویر بردای باشند و به عام ترین کاربرد حال حاضر مولتی روتورها تبدیل شود (به مولتی روتور هایی که کار تصویر برداری با آنها انجام می شود هلی شات می گویند). ولی هواپیماها افق پرواز می باشند و برای به پرواز درآمدن و بلند شدن(take off) و یا فرود آمدن (land) نیاز به سرعت گرفتن و طی یک مسیر طولانی هموار که به آن باند پرواز (Runway) می گویند، دارند و برای ادامه پرواز نیاز به طی مسیر و سرعت داشتن دارند و نمی توانند در آسمان هاور کنند و این ضعف ها باعث محدودیت استفاده از هواپیما شده است اما مهمترین ویژگی مثبت هواپیما نسبت به عمود پروازها، مصرف سوخت بسیار کمتر آن است که سبب شده برای مسافت های طولانی و حمل و نقل هوایی بهترین گزینه باشد.

  تفاوت هلی کوپتر (Helicopter) یا بالگرد با مولتی روتور چیست؟

  هلی کوپترها نیز عمود پرواز هستند و می توانند بدون نیاز به باند پرواز در یک مساحت کوچک از زمین برخاسته و پرواز کنند و نیز قابلیت هاور کردن در آسمان را دارند. نیروی لازم جهت به پرواز درآمدن هلی کوپتر یا بالگرد توسط یک موتور تامین می شود و یک موتور کوچک نیز روی دم، برای حفظ تعادل هلی کوپتر قرار دارد. پرواز هلی کوپتر به دلیل مکانیک پیچیده از الگوریتم کنترلی پیچیده ای پیروی می کند و قدرت مانورهای پرواز آن نسبت به مولتی روتورها کمتر است.

   

  پهباد یا UAV یا درون (Drone) چیست؟

  پهپاد مخفف پرنده هدایت پذیر از دور و UAV مخفف وسیله نقلیه هوایی بدون سرنشین (Unmaned Aerial Vehicle) و درون (Drone) نیز به معنی پهپاد می باشد، هر سه این واژه ها به پرنده های کنترل شونده از دور نسبت داده می شوند و منظور از دور، مسافتی است که خارج از دیدرس چشم انسان باشد و کنترل پرنده با تصویر ارسال شده از دوربینی که روی پرنده قرار دارد یا مختصات GPS و ... می باشد. هر پرنده ای که به این روش هدایت شود پهپاد نامیده می شود فارغ از این که مولتی روتور یا هلی کوپتر یا هواپیما باشد.

   

  پرنده FPV چیست؟

  واژه FPV (First Person View) به معنای دید شخص اول می باشد و به پرنده هایی گفته می شود که بر روی آنها دوربین قرار دارد و خلبان تصویر را به صورت بیسیم بر روی مانیتور یا عینک های FPV دریافت کرده و پرنده را هدایت می کند. به دلیل جذابیت پرواز کوادکوپترهای FPV، هدایت آنها تبدیل به یک رشته تفریحی شده و مسابقاتی برگزار می شود که در آن خلبانان FPV ،در سرعت پرواز و قدرت مانور پرنده، به رقابت با یکدیگر می پردازند.

   FPV

   FPV 1

   

   

  خواندن 234 دفعه آخرین ویرایش در جمعه, 17 فروردين 1397 ساعت 08:28
  محتوای بیشتر در این بخش: جلسه اول (اجزای سازنده مولتی روتور) »
  © هر گونه کپی برداری و نشر غیر قانونی مورد پیگرد قانونی قرار می‌گیرد