ورود ثبت

ورود به بخش کاربری

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار
  جمعه, 01 دی 1396 ساعت 16:38

  )جلسه دوم (آشنایی با موتور براشلس

  نوشته شده توسط
  این مورد را ارزیابی کنید
  (1 رای)

  BLDC

  در اغلب مولتی روتورها (بجز اسباب بازی ها) از موتورهای براشلس (Brushless)  استفاده می شود. به موتورهای بدون جاروبک (براش) موتورهای براشلس می گویند.

  براش یا جاروبک چیست؟

  در موتورهای براش، جاروبک یا براش 2 وظیفه دارد:

  1- انتقال جریان الکتریکی به سیم پیچی روتور که در حال چرخش است

  2- تعویض جهت جریان الکتریکی برای به حرکت درآمدن موتور

  Brush

  اما براش ضعف هایی دارد از جمله ایجاد اصطحکاک، احتمال از کار افتادن، ضعف در عبور جریان های بالا و ... به همین دلیل در مولتی روتورها از موتورهای براشلس DC (BLDC) استفاده می شود.

  در موتورهای براشلس برای حذف براش، آرمیچر (سیم پیچی در حال چرخش) ثابت گردیده و بدنه آهنربایی تبدیل به روتور گردیده و به حرکت در می آید در نتیجه سرهای سیم پیچی آرمیچر در اختیار است و دیگر نیاز به براش برای انتقال جریان الکتریکی نیست، اما همچنان نیاز به تعویض جهت های جریان الکتریکی می باشد که این کار با مدارات الکترونیکی انجام می شود و در مولتی روتورها این کار توسط اسپیدکنترلر یا ESC (Electronic Speed Control) انجام می شود.

  Brushless

  موتور براشلس دارای سه سیم پیچی هستند که این سیم پیچی ها به 2 روش به هم متصل می شوند.

  1- اتصال مثلث

  BLDC delta

  2- اتصال ستاره

  BLDC Y

  در راه اندازی موتورهای براشلس، به سنسورهایی برای تشخیص سرعت نیاز است که برای اینکار از سنسورهای نوری، اثر هال و ... استفاده می شود. البته در اتصال Y می توان موتور براشلس را بدون سنسور نیز راه اندازی کرد که اغلب موتورهای موجود در بازار برای مولتی روتور ها دارای اتصال Y می باشند و به روش بدون سنسور راه اندازی می شوند. در جلسات آینده انواع موتور براشلس DC را از نظر سنسور و نوع قسمت چرخان معرفی می کنیم.

  خواندن 409 دفعه آخرین ویرایش در سه شنبه, 08 اسفند 1396 ساعت 16:49
  © هر گونه کپی برداری و نشر غیر قانونی مورد پیگرد قانونی قرار می‌گیرد