ورود ثبت

ورود به بخش کاربری

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار
  جمعه, 01 دی 1396 ساعت 15:53

  جلسه اول (اجزای سازنده مولتی روتور)

  نوشته شده توسط
  این مورد را ارزیابی کنید
  (2 رای‌ها)

   

  در این جلسه اجزای تشکیل دهنده ی مولتی روتورها را معرفی می کنیم و از آنجایی که طرز کار تمام مولتی روتورها تقریبا مشابه هم می باشد ما بیشتر مباحث را بر حسب کوادکوپتر توضیح خواهیم داد و در هرجا که تفاوت قابل توجهی در ساخت کوادکوپتر و سایر مولتی روتورها وجود داشته باشد به آنها خواهیم پرداخت.

  یک مولتی روتور از اجزایی که در زیر نام برده ایم تشکیل شده است. در این جلسه این اجزا را معرفی کرده و در جلسات آینده هرکدام از این اجزا را به تفصیل تشریح کرده و نحوه کار با آنها را به شما آموزش خواهیم داد.

  اجزای مولتی روتورها

  * پیشران (موتور، ملخ و اسپید کنترل)

  * برد کنترلر پرواز (فلایت کنترلر)

  * رادیو کنترل

  * باطری

  * بدنه

  * تجهیزات جانبی

  پیشران

  موتور براشلس DC

  BLDC 1

  BLDC 2

  هر کوادکوپتر دارای 4 موتور براشلس DC یا BLDC (Brushless DC) است که نیروی پیشران برای به پرواز در آمدن ربات پرنده را تامین می کنند. در کوادکوپترهای از موتور های کورلس به جای موتورهای براشلس به دلیل قیمت کمتر استفاده می شود. این موتورها بر روی 4 بازو قرارگرفته و به صورت یکی در میان ساعتگرد و پادساعتگرد مانند تصویر زیر به حرکت در می آیند.

  quadcopter

  ملخ (propeller یا prop)

  propeller 1

  propeller 2

  ملخ ها به شفت موتورهای کوادکوپتر متصل شده و با چرخیدن، هوای اطراف موتور را رو به پایین می دمند و نیروی لازم برای به پرواز در آمدن ربات پرنده را ایجاد می کنند. ملخ ها دارای 2 نوع پولر و پوشر هستند که با توجه به جهت چرخیدن موتور انتخاب و روی آن قرار میگیرند. ملخ ها پلاستیک، چوب یا فیبر کربن هستند.

  اسپید کنترل یا ESC (Electronid Speed Control)

  ESC 1

  ESC 2

  اسپید کنترل وظیفه کنترل سرعت موتور براشلس را دارد. اسپید کنترل در واقع با فرمانی که از فلایت کنترلر دریافت می کند سرعت موتور را کنترل می کند.

  برد کنترلر پرواز یا فلایت کنترلر (Flight Controller)

  ardupilot

  naza m v2

  فلایت کنترلر وظیفه کنترل پرواز ربات پرنده را دارد، فلایت کنترلر اطلاعات سنسورها مانند ژیرسکوپ، GPS، دیگر سنسورها و رادیو کنترل دریافت کرده و پردازش می کند و تصمیم می گیرد که موتورها باید با چه سرعت بچرخند و این اطلاعات سرعت چرخش موتورها را به اسپید کنترل می دهد و او نیز سرعت موتور را کنترل می کند. می توان گفت فلایت کنترلر مغز ربات پرنده می باشد و اصلی ترین قطعه ی آن است.

  رادیو کنترل (Radio Control)

  JR radio

  Futaba radio

  رادیو کنترل یک ارتباط  بی سیم بین خلبان و مولتی روتور برقرار می کند و فرامین حرکت مانند برخاستن از زمین یا حرکت به جهات مختلف را به اطلاع فلایت کنترلر می رساند.

  باطری

  battery 1

  battery 2

  بدیعی است که هر وسیله ی الکتریکی برای انجام وظیفه خود نیاز به منبع تامین انرژی الکتریکی دارد و در مولتی روتورها این منبع تامین انرژی یک باطری است که عموما از باطری های لیتیوم پلیمر در مولتی روتورها استفاده می شود.

  بدنه یا فریم (Frame)

  Fram 1

  Frame 2

  بدنه، اسکلت اصلی مولتی روتور می باشد که موتورها، فلایت کنترلر و دیگر اجزای ربات پرنده بر روی آن سوار می شوند و یک مولتی را تشکیل می دهند. بدنه ی ربات پرنده می تواند از جنس پلاستیک، چوب، فیبر کربن و ... باشد.

  تجهیزات جانبی

  یک مولتی روتور با توجه با کاربرد آن می تواند دارای تجهیزات جانبی دیگری به جزء قطعات ذکر شده باشد، مثلا یک ربات پرنده تصویر برداری (هلی شات) باید دارای دوربین، پایه نگهدارنده و حرکت دهنده دوربین، سیستم ارسال بیسیم تصویر و نمایشگر تصویر مانند LCD یا عینک FPV باشد و یا یک ربات پرنده شرکت کننده در مسابقات رباتیک باید داری چنگک یا اهرم های نگهدارنده ای برای انجام آیتم های جابجایی وزنه ها یا شی های دیگر باشد. ما در این مجموعه ی آموزشی اکثر این تجهیزات جانبی را بررسی و نحوه عملکرد آنها را به شما آموزش خواهیم داد.

  multirotor 2

  خواندن 224 دفعه آخرین ویرایش در سه شنبه, 08 اسفند 1396 ساعت 16:48
  © هر گونه کپی برداری و نشر غیر قانونی مورد پیگرد قانونی قرار می‌گیرد