ورود ثبت

ورود به بخش کاربری

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار
  جمعه, 10 آذر 1396 ساعت 19:56

  جلسه سوم - محیط کاربری نرم­ افزار Matlab

  نوشته شده توسط

  مهمترین بخش­ها و ویژگی­های محیط نرم ­افزار  MATLAB که در تصویر زیر نشان داده شده است در این بخش شرح داده می شود. توجه داشته باشید که محیط نرم­افزار  Matlab بسیار قابل تنظیم است، به این معنی که ممکن است دقیقا مانند این تصویر روی رایانه­ی شما نباشد. شما می توانید گزینه Home > Layout > Default را از نوار منو را برای بازگشت به حالت پیش­فرض انتخاب کنید، اما بسته به نسخه خاص Matlab شما ممکن است این پیکربندی نیز متفاوت باشد.

  نوار منوها بخش بالایی پنچره Matlab  را تشکیل میدهد که مانند هر نرم افزار دیگر امکاناتی را در اختیار کاربر قرار می دهد. علاوه بر این نوار بالایی Matlab  به صورت پیش فرض از چهار پنجره مهم تشکیل شده است که در ادامه به صورت خلاصه به آنها خواهیم پرداخت.

   MatlabWindow

  چهار پنجره مهم

  • ویرایشگر – Editor : دستورات Matlab می توانند با ویرایشگر ساخته شده و ویرایش شوند. برای باز کردن یک فایل جدید میتوانید از  دکمه  New در منوی Editor استفاده نمایید. دستورات را می توان در پنجره باز شده وارد کرد و به عنوان یک کد اجرا کرد. آنها با یک پسوند .m ذخیره می شوند. برای اجرای کد خود می توانید دکمه ذخیره و اجرا را در بالای ویرایشگر فشار دهید و یا اگر از قبل آن را ذخیره کرده اید نام آن را در خط فرمان تایپ کنید، یا به سادگی کلید F5 را فشار دهید. علاوه بر نوشتن توابع  می توانید نقاط خاصی از خطوط برنامه را برای توقف در آنجا و اشکالزدایی از برنامه تنظیم کنید که در جلسات آینده در مورد آن صحبت  می کنیم.
  • خط فرمان - Command Window: خط فرمان جایی است که شما در آن دستورات Matlab را تایپ می کنید. که این دستورات می توانند معادلات ساده ای باشند که می خواهید مورد ارزیابی قرار دهید، و یا عبارات پیچیده تر از جمله کد های Matlab یا توابع. شما همچنین می توانید با استفاده از کلید اشاره به بالا یا پایین در پنجره فرمان، به فرمان های قبلی یا بعدی بروید.

   arrowkeys

  با انجام این کار پنجره تاریخچه فرمان - Command History Window باز خواهد شد. علاوه بر این شما میتوانید از طریق منو و مسیر Home > Layout > Command History به این پنجره دسترسی پیدا نمایید. این پنجره دستوراتی را که قبلا وارد کرده اید را نشان می دهد. شما می توانید هر کدام از این دستورات را با انتخاب و فشزدن دکمه Enter و یا با دو بار کلیک کردن بر روی آنها یا با کلیک گرفتن و کشیدن آنها از پنجره History Command به پنجره Command Window تکرار کنید.

  • فضای کاری - :Workspace فضای کاری لیستی از متغیرهایی را که در حال حاضر در کدها تعریف شده است را نشان می دهد. همچنین نوع متغیر و بسته به اندازه متغیر، مقدار آن نیز ممکن است نشان داده شود. با دوبار کلیک کردن به سرعت و به راحتی و یا با کلیک راست بر روی نام متغیر و انتخاب یک نوع طرح برای رسم می توان مقادیر را مشاهده و یا رسم کرد. برای انتخاب چندین متغیر برای ترسیم نیز می توان از نگه داشتن کلید کنترل استفاده کنید.
  • پوشه کنونی - Folder :Current پنجره پوشه کنونی محتویات مسیر کاری فعلی را بر روی رایانه نشان می دهد. می توانید بر روی هر فایل دو بار کلیک کنید تا آن را در پنجره ویرایشگر متن باز کنید. ویا روی فایل ها و اسکریپت های Matlab کلیک راست کنید و فایل های تابع را اجرا  -Run  کنید تا دستورات موجود در آن اجرا شود. و یا اقدام به تغییر نام، کپی و ... نمایید. تغییر مسیر دایرکتوری ها با کلیک بر روی پوشه ها و یا استفاده از نوار آدرس Current Work Directory و دکمه های آن در بالای همین پنجره صورت می گیرد. همچنین با کمک این بخش میتوان اطلاعاتی با جزئیات کامل از فایل ها را در مسیر کاری فعلی مشاهده کرد.

   Matlab به عنوان یک ماشین حساب

  به پنجره فرمان دقت کنید، نشانه "<<" به این معنی است که MATLAB آماده است و در انتظار ورود فرمان شما است. اکنون در پنجره فرمان 5 + 2 را وارد کنید و کلید Enter را فشار دهید. توجه داشته باشید که نتیجه در متغیر پیش فرض 'ans' ذخیره می شود که علاوه بر پنجره فرمان در Workspase  هم قابل مشاهده است.

   ans

   

  شما همچنین می توانید مقداری را به یک متغیر اختصاص دهید.

  << z = 4

  z   =

        4

  یک علامت  ; "" (در انتهای فرمان شما) خروجی صفحه نمایش را برای این دستور محو می کند.

   << x = 4;

  MATLAB متغیرهای شما را ذخیره میکند و شما می توانید بعدا به سادگی با تایپ x مقدار x را بیابید و یا استفاده نمایید:

  <<  x

  X   =

        4

   همچنین MATLAB امکان استفاده از توابع مثلثاتی را به شما میدهد (زاویه پیش فرض با واحد رادیان است). یادآوری:

   radian

  a=cos(1)

  a =

      0.5403

  نمایش خروجی تعداد اعشار با فرمان "Format" کنترل می شود. به این دو مثال برای نمایش عدد Pi توجه کنید:

  >> format long

  >> pi

  ans =

     3.141592653589793

  >> format short

  >> pi

  ans =

      3.1416

  حالا برای بستن  Matlab می توانید فرمان Exit  را تایپ کنید و  Enterرا فشار دهید.

  شما همچنین می توانید با کلیک روی X پنجره اصلی برنامه Matlab را ترک کنید.

  خواندن 189 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 01 بهمن 1396 ساعت 09:58
  © هر گونه کپی برداری و نشر غیر قانونی مورد پیگرد قانونی قرار می‌گیرد